We never sell your data to third parties
WEG 10018XT3H405T NEMA Premium (IE3) explosion proof three-phase motor, 100HP, 1780RPM, 575V, 60Hz, 404/5T cast iron frame. XP enclosure with TEFC IP55 construction, Class F insulation, 1.15 service factor. Certified for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous locations.
MODEL 10018XT3H405T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,643.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
404/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 291 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 90. 4 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 34. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 90. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8300524.20 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SSKM-14 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | AB2M020-ED |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SSKM-20 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 4956-14M-40 |
| Brand | Century |
| Model | C311V1 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more