We never sell your data to third parties
WEG 10036XT3G405TS NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 100 HP, 3550 RPM, 404/5TS frame, 460V, 60 Hz. Totally enclosed explosion-proof (XP) enclosure with Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certifications. Cast iron construction, Class F insulation, 1.15 service factor.
MODEL 10036XT3G405TS
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$11,569.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
404/5TS
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 146 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 404/5TS |
| RPM | 3550 |
| Full Load Amps | 110 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 85 dB(A) |
| No load current | 25. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5TS |
| Full Load Amps | 110 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 256TTTCD16544 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | MG3211AL |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more