We never sell your data to third parties
WEG 20018XT3G504 NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 200 HP, 1780 RPM, 504/5T frame, 460V, 60 Hz. XP enclosure with TEFC construction for hazardous locations. Cast iron frame, IP55 protection, Class I Div 1 and Div 2 certified, inverter duty rated.
MODEL 20018XT3G504
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$26,163.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
504/5T
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 582 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 504/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 230 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 82 dB(A) |
| No load current | 88. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 504/5T |
| Full Load Amps | 230 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | Timken Belts |
| Model | R3V1180-3 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6009LLUC3/EM |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more