We never sell your data to third parties
WEG 25018XT3G447T 250 HP, 1780 RPM NEMA Premium efficiency explosion proof three-phase motor. 447T cast iron frame, 460V, 60 Hz, XP enclosure. Designed for hazardous locations with Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certifications, T4 temperature code, XEX, UL/CSA listed.
MODEL 25018XT3G447T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$29,250.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
447T
HP
250
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 250 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 728 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 284 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 82 dB(A) |
| No load current | 104 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 250 HP |
|---|---|
| Frame | 447T |
| Full Load Amps | 284 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 6ES7134-6GF00-0AA1 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | MR 72 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 182TTDBD6014 |