We never sell your data to third parties
WEG 30012XT3G449T NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 300 HP, 1190 RPM, 449T cast iron frame, 460V, 60 Hz. Totally enclosed fan-cooled (TEFC) enclosure for hazardous locations. Class I Div 1 and Div 2 certified, IEEE 841 vibration levels, inverter duty rated. Class F insulation, 1.15 service factor.
MODEL 30012XT3G449T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$46,983.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
449T
HP
300
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 300 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1306 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 449T |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 351 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 70 dB(A) |
| No load current | 152 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 9 |
| Output HP | 300 HP |
|---|---|
| Frame | 449T |
| Full Load Amps | 351 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more