We never sell your data to third parties
WEG 30036XT3G449TS NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 300 HP, 3575 RPM, 449TS frame, 460V, 60 Hz. XP enclosure with Class I Div 1 and Class II Div 1 certifications for hazardous locations. Cast iron construction, IP55, inverter duty rated.
MODEL 30036XT3G449TS
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$43,384.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
449TS
HP
300
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 300 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 435 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 449TS |
| RPM | 3575 |
| Full Load Amps | 320 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 84 dB(A) |
| No load current | 81. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 4 |
| Output HP | 300 HP |
|---|---|
| Frame | 449TS |
| Full Load Amps | 320 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8300524.20 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SSKM-14 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | AB2M020-ED |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SSKM-20 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 4956-14M-40 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more