We never sell your data to third parties
WEG 40018XT3G586/7 is a 400 HP, 1800 RPM explosion-proof three-phase motor designed for hazardous locations. This XP motor features a 586/7T NEMA frame, 460V 60Hz operation, and is constructed with a cast iron frame for severe duty applications. It is engineered for use in environments requiring Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certifications, providing reliable operation in gas and dust atmospheres.
MODEL 40018XT3G586/7
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$54,375.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
586/7T
HP
400
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 400 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1158 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 586/7T |
| RPM | 1790 |
| Full Load Amps | 460 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 83 dB(A) |
| No load current | 120 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 400 HP |
|---|---|
| Frame | 586/7T |
| Full Load Amps | 460 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | Y589 |
| Brand | Century |
| Model | H155 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA0301AE231GAA009 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more