We never sell your data to third parties
WEG 00118EP3EBM143T is a 1 HP, 1800 RPM, three-phase brake motor with a high efficiency EPAct rating. This totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor features a 208-230/460V dual voltage rating, a 143T NEMA frame, and a 60 Hz frequency. The cast iron construction and integrated brake make it suitable for applications requiring controlled stopping, such as conveyors, hoists, and material handling equipment.
MODEL 00118EP3EBM143T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
143T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 94 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 143T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 2. 96/1. 48 A |
| Efficiency (100%) | 82. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 77 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 1. 87/0. 935 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 6 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143T |
| Full Load Amps | 2. 96/1. 48 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreBrand
Baldor
Model
EBM3546T
Brand
Baldor
Model
CEBM3546T
Brand
Baldor
Model
EBM3603Y
| Brand | Toshiba |
| Model | 0022SDSC44A-P |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more