We never sell your data to third parties
WEG 00518EP3EBM184T is a 5 HP, 1800 RPM, three-phase AC brake motor with a high efficiency EPAct rating. This totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor features a 184T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60 Hz operation. The integrated brake motor design is suitable for applications requiring controlled stopping and holding torque. It is constructed with a cast iron frame for durability and features Class F insulation.
MODEL 00518EP3EBM184T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
184T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 184T |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 13. 1/6. 55 A |
| Efficiency (100%) | 87. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 6. 20/3. 10 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 184T |
| Full Load Amps | 13. 1/6. 55 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreBrand
Baldor
Model
EBM3615T
Brand
Baldor
Model
EBM3615TY
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 5212EEG15 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U035A |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6006-2RLD-NR-C3 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more