We never sell your data to third parties
WEG 00336ET3WAL100L is a 3HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure and an aluminum frame (100L). It features a universal voltage rating of 460/220-240/380-415V at 60/50 Hz, making it suitable for global applications. This W22 platform motor is designed for general-purpose use with a 1.15 service factor, Class F insulation, and ball bearings for reliable operation in industrial environments.
MODEL 00336ET3WAL100L
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$745.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
100L
HP
4
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 4 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 90 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 100L |
| RPM | 3510 |
| Full Load Amps | 5. 01 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 2. 35 A |
| Locked rotor current (II/In) | 9. 2 |
| Output HP | 4 HP |
|---|---|
| Frame | 100L |
| Full Load Amps | 5. 01 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |