We never sell your data to third parties
WEG E00512EP3YAL132MF3 is a 5.5 kW (approximately 7.5 HP) three-phase TEFC motor with a 1000 RPM synchronous speed, designed for 380-415V 50Hz power supply. This IEC metric motor features a 132M frame, aluminum construction, and NEMA Premium (IE3) efficiency. It is suitable for export applications and general-purpose industrial use, offering reliable performance with a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure.
MODEL E00512EP3YAL132MF3
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,158.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
132M
HP
7.5
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 7.5 HP |
|---|---|
| kW | 5.5 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 132 M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 12.9 |
| Fl Efficiency | 86.2% |
| 'C Dimension | 19.291 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 150 lbs |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more