We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00409EP3E160M is a 5.5 HP, 900 RPM, three-phase AC motor with a high efficiency EPAct rating. This totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor features a 160M IEC metric frame, cast iron construction, and a dual voltage rating of 208-230/460V at 60 Hz. It is designed for general-purpose industrial applications requiring reliable performance and improved energy efficiency.
MODEL 00409EP3E160M
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
160M
HP
5.5
Hz
60
Phase
3
RPM
880
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 5. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 32. 4 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 160M |
| RPM | 880 |
| Full Load Amps | 19. 3/9. 63 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 61 |
| Insulation | F |
| Noise | 54 dB(A) |
| No load current | 13. 6/6. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 4 |
| Output HP | 5. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 160M |
| Full Load Amps | 19. 3/9. 63 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more