We never sell your data to third parties
WEG 01812ET3Y200L-W22 is a 25HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor with a 200L IEC metric frame. This W22 platform TEFC motor features a 460/380-415/660-690V dual voltage rating, cast iron construction, IP55 enclosure, and Class F insulation. It is designed for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and is suitable for severe duty use with IEEE 841 vibration levels and Class I Div 2 certification.
MODEL 01812ET3Y200L-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,348.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
200L
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 110 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 200L |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 30. 8 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 15. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 200L |
| Full Load Amps | 30. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504HF0 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 3/46XSSB44A-P |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E612XL037 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more