We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 04536ET3Y225S/M-W22 is a 45 kW (60 HP equivalent) three-phase TEFC motor with a 3600 RPM synchronous speed, designed for 460V 60/50Hz operation. This NEMA Premium IE3 efficiency motor features a 225S/M frame, cast iron W22 construction, and is suitable for inverter duty applications. It includes Class F insulation, IP55 protection, and is built for severe duty environments.
MODEL 04536ET3Y225S/M-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,085.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
225S/M
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 2 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 225S/M |
| RPM | 3565 |
| Full Load Amps | 66. 7 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 17. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 8 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 225S/M |
| Full Load Amps | 66. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600508.40 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240088.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240155.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | NH8180044.00 |