We never sell your data to third parties
WEG 05512ET3Y280S/M-W22 is a 55 kW (approximately 75 HP), 1200 RPM, three-phase AC motor from the W22 Premium Efficiency line. It features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) cast iron construction with an IEC 280S/M metric frame, IP55 protection, and a 460//380-415V dual voltage rating for 60/50 Hz operation. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor is designed for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and includes Class F insulation and a 1.
MODEL 05512ET3Y280S/M-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,123.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
280S/M
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 327 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 280S/M |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 90. 2 A |
| Efficiency (100%) | 94. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 41. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 280S/M |
| Full Load Amps | 90. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1LE22211AC314GA3 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | HdRS206-30/1-R |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more