We never sell your data to third parties
WEG 07512ET3Y315S/M-W22 is a 75 kW (100 HP) three-phase TEFC motor with a 1200 RPM synchronous speed, designed for severe duty applications. This NEMA Premium IE3 efficiency motor features a 315S/M IEC metric frame, 460V 60Hz voltage rating, and a cast iron W22 construction. It is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and includes Class F insulation, IP55 protection, and IEEE 841 vibration standards for harsh industrial environments.
MODEL 07512ET3Y315S/M-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$14,666.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 435 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 315S/M |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 122 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 70 dB(A) |
| No load current | 56. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 315S/M |
| Full Load Amps | 122 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Ringspann |
| Model | 4821.105.105.045h38 |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4871.105.702.095K00 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK1SM50-10-56C-LEFT |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | NT24K-12FXE4-ST-15-POE |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more