We never sell your data to third parties
WEG 07536ET3Y280S/M-W22 is a 75 horsepower, 3600 RPM, three-phase AC motor with a 280S/M frame. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, a 460V power rating, and a severe duty W22 cast iron construction. It is designed for demanding applications with Class F insulation, IP55 protection, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 07536ET3Y280S/M-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$11,100.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
280S/M
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 145 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 280S/M |
| RPM | 3580 |
| Full Load Amps | 111 A |
| Efficiency (100%) | 94. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 29. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 9 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 280S/M |
| Full Load Amps | 111 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-405TC-4-BR-D-100 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4450-0500-100 |
| Brand | Stearns |
| Model | 916281000 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | NN3006TBKRE44CC1P4 |