We never sell your data to third parties
WEG 11036ET3Y315S/M-W22 is a 110 kW (approximately 150 HP), 3600 RPM, three-phase, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor. It features a 315S/M IEC metric frame, NEMA Premium (IE3) efficiency, and operates on a 460V, 60Hz power supply. This W22 platform motor is constructed with cast iron for severe duty applications, offering IP55 protection, Class F insulation, and inverter duty capability. It is suitable for demanding industrial environments requiring high reliability.
MODEL 11036ET3Y315S/M-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$18,706.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 217 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 315S/M |
| RPM | 3585 |
| Full Load Amps | 163 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 48. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 4 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 315S/M |
| Full Load Amps | 163 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503H0018 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more