We never sell your data to third parties
WEG 15012ET3Y315L-W22 is a 150 horsepower, 1200 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, a 315L IEC metric frame, and a 460/380-415/660-690V voltage rating. It is constructed with cast iron for severe duty applications, includes Class F insulation, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 15012ET3Y315L-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$25,185.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315L
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 871 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 315L |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 240 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 71 dB(A) |
| No load current | 105 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 315L |
| Full Load Amps | 240 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2WCL-G250P |
| Brand | INA Bearing |
| Model | RSRD25150LO |
| Brand | KOP-FLEX |
| Model | HG2304665 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK22-90LP/4 CUS TW |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more