We never sell your data to third parties
WEG 15036ET3Y315S/M-W22 is a 150 horsepower, 3600 RPM, three-phase AC motor with a 315S/M frame. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, a 460V voltage rating, and a 60/50 Hz frequency. It is part of the W22 severe-duty product line, constructed with cast iron for durability and offering IP55 protection. The motor is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and is designed for demanding industrial environments.
MODEL 15036ET3Y315S/M-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$23,361.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 289 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 315S/M |
| RPM | 3580 |
| Full Load Amps | 219 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 70. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 5 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 315S/M |
| Full Load Amps | 219 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 23122EXQW33C3 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | RC-112-KW |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more