We never sell your data to third parties
WEG E01118EP3Y160MF3-W22 is an IEC metric three-phase TEFC motor rated 11kW (15HP equivalent) at 1500 RPM. This cast iron construction motor features a 160M frame, IP55 enclosure, and is designed for 380-415V 50Hz operation. It offers NEMA Premium (IE3) efficiency, Class F insulation, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes a foot mount and is part of the W22 severe-duty product line.
MODEL E01118EP3Y160MF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,323.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
160M
HP
15
Hz
50
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 15 HP |
|---|---|
| kW | 11 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 160 M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 20.9 |
| Fl Efficiency | 90.3% |
| 'C Dimension | 23.543 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 232 lbs |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Nord Gear |
| Model | SK1SI63-N56C |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more