We never sell your data to third parties
WEG E01136EP3Y160MF3-W22 is an IEC metric three-phase TEFC motor rated 11kW (15HP equivalent) at 3000 RPM. This cast iron motor features a 160M frame, NEMA Premium (IE3) efficiency, and a 380-415V 50Hz voltage rating for export applications. The W22 platform provides IP55 enclosure protection, Class F insulation, and inverter duty capability for reliable operation in industrial environments.
MODEL E01136EP3Y160MF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,602.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
160M
HP
15
Hz
50
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 15 HP |
|---|---|
| kW | 11 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 160 M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 20.1 |
| Fl Efficiency | 90.6% |
| 'C Dimension | 23.543 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT3436A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184TTFCD6101 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT3224A |
| Brand | WEG |
| Model | 01018ET3E215TF2-W22 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more