We never sell your data to third parties
WEG E01518EP3Y160LF3-W22 is a 15 horsepower, 1500 RPM, three-phase AC motor from the W22 severe duty product line. This IEC metric motor features a 160L cast iron frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and NEMA Premium (IE3) efficiency. It is rated for 380-415V, 50Hz operation with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications. The motor is designed for demanding industrial environments.
MODEL E01518EP3Y160LF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,614.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
160L
HP
20
Hz
50
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 20 HP |
|---|---|
| kW | 15 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 160 L |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 28.2 |
| Fl Efficiency | 91.2% |
| 'C Dimension | 25.276 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 276 lbs |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | WEG |
| Model | 35018ET3GKD449T-W22 |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4821.082.120.M00736 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more