We never sell your data to third parties
WEG E01536EP3Y160MF3-W22 is a 15 horsepower, 3000 RPM, three-phase TEFC motor designed for 380-415V 50Hz power systems. This IEC metric motor features a 160M frame with cast iron construction, NEMA Premium (IE3) efficiency, and an IP55 enclosure for protection against dust and water jets. It is suitable for inverter duty applications and is built on the W22 severe-duty platform for reliable industrial performance.
MODEL E01536EP3Y160MF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,839.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
160M
HP
20
Hz
50
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 20 HP |
|---|---|
| kW | 15 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 160 M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 27.2 |
| Fl Efficiency | 91.4% |
| 'C Dimension | 23.543 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 247 lbs |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT10-100-50M-LLUKFDA |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more