We never sell your data to third parties
WEG E01836EP3Y160LF3-W22 is a 18.5 kW (25 HP), 3000 RPM, three-phase TEFC motor with a 160L IEC metric frame and cast iron construction. It operates on 380-415V, 50Hz power and features NEMA Premium (IE3) efficiency, IP55 enclosure protection, and Class F insulation. This W22 platform motor is designed for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and is suitable for severe duty environments.
MODEL E01836EP3Y160LF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,229.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
160L
HP
25
Hz
50
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 25 HP |
|---|---|
| kW | 18.5 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 160 L |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 33.2 |
| Fl Efficiency | 92.2% |
| 'C Dimension | 25.276 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 273 lbs |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 8D10020367 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more