We never sell your data to third parties
WEG E02218EP3Y180LF3-W22 is a 22 horsepower, 1500 RPM, three-phase AC motor from the W22 severe duty product line. This IEC metric motor features a 180L cast iron frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and NEMA Premium (IE3) efficiency. It is rated for 380-415V, 50Hz operation and is constructed with Class F insulation, ball bearings, and a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL E02218EP3Y180LF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,458.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
180L
HP
30
Hz
50
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 30 HP |
|---|---|
| kW | 22 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 180 L |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 39.9 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 27.638 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504HF0 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 3/46XSSB44A-P |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E612XL037 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more