We never sell your data to third parties
WEG E02236EP3Y180MF3-W22 is a 22 kW (approximately 30 HP), 3000 RPM, three-phase TEFC motor with a 180M IEC metric frame and cast iron construction. It operates on a 380-415V, 50Hz power supply, featuring NEMA Premium (IE3) efficiency, IP55 enclosure protection, and Class F insulation. This W22 platform motor is designed for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and is suitable for severe duty environments.
MODEL E02236EP3Y180MF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,661.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
180M
HP
30
Hz
50
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 30 HP |
|---|---|
| kW | 22 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 180 M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 38.1 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 26.142 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 362 lbs |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more