We never sell your data to third parties
WEG E03712EP3Y250SMF3-W2 is a 37 kW (approximately 50 HP) IEC metric three-phase motor with a synchronous speed of 1000 RPM (6-pole). This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor operates on 380-415V and features a 250SMF3 cast iron frame. It is designed for export applications and is part of the W2 product line, offering robust construction for general industrial use.
MODEL E03712EP3Y250SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,765.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
250S/M
HP
50
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 50 HP |
|---|---|
| kW | 37 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 250 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 65.0 |
| Fl Efficiency | 93.2% |
| 'C Dimension | 37.992 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502HF066 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | PB14MX-39S-125 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more