We never sell your data to third parties
WEG E03736EP3Y200LF3-W22 is a 37 kW (approximately 50 HP), 3000 RPM, three-phase, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor. It operates on 380-415V, 50Hz power and features a cast iron IEC frame construction with NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 platform motor is designed for severe duty applications, offering IP55 protection, Class F insulation, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL E03736EP3Y200LF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,150.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
200L
HP
50
Hz
50
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 50 HP |
|---|---|
| kW | 37 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 200 L |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 64.0 |
| Fl Efficiency | 93.5% |
| 'C Dimension | 30.197 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 562 lbs |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240528.20 |
| Brand | Toshiba |
| Model | X754SDMV7FS-P |