We never sell your data to third parties
WEG E05512EP3Y280SMF3-W2 is a 55 kW (approximately 75 HP), 1000 RPM, three-phase IEC metric motor. This TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) motor features a 280SMF3 cast iron frame, 380-415V voltage rating, and is designed for 50 Hz operation. It is built on the W2 platform for general industrial applications requiring robust construction and reliable performance in demanding environments.
MODEL E05512EP3Y280SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,837.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
280S/M
HP
75
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 75 HP |
|---|---|
| kW | 55 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 280 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 99.4 |
| Fl Efficiency | 93.9% |
| 'C Dimension | 42.165 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1387 lbs |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | 3201 A-2RS1TN9/MT33 |
| Brand | StrongHold |
| Model | 34-SD-AF-TD-280-SS |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more