We never sell your data to third parties
WEG E07512EP3Y315SMF3-W2 is a 75 kW (100 HP equivalent) three-phase IEC metric motor with a 1000 RPM synchronous speed. This cast iron TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) motor features a 315SMF3 frame, 380-415V voltage rating, and is designed for 50 Hz operation. It is built on the W2 platform for robust industrial applications requiring reliable performance in demanding environments.
MODEL E07512EP3Y315SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,466.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
100
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 100 HP |
|---|---|
| kW | 75 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 315 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 137 |
| Fl Efficiency | 94.2% |
| 'C Dimension | 50.157 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | NSK Bearings |
| Model | NN3008MBKRE44CC1P4 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E1040MXL019 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more