We never sell your data to third parties
WEG E07518EP3Y280SMF3-W2 is a 75 horsepower (55 kW), 1500 RPM, three-phase IEC metric motor with a 280SMF3 frame. This totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor operates on 380-415V, 50Hz power and features a cast iron construction for durability. It is designed for general-purpose industrial applications requiring a robust and efficient motor solution.
MODEL E07518EP3Y280SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,345.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
280S/M
HP
100
Hz
50
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 100 HP |
|---|---|
| kW | 75 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 280 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 130 |
| Fl-efficiency | 94.4% |
| 'C Dimension | 42.165 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1409 lbs |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more