We never sell your data to third parties
WEG E09012EP3Y315SMF3-W2 is a 90 kW (approximately 120 HP), 1000 RPM, three-phase IEC metric motor with a 315SMF3 cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, a 380-415V 50Hz voltage rating suitable for export applications, and is designed for general-purpose industrial use. The cast iron construction provides durability and superior heat dissipation for reliable operation.
MODEL E09012EP3Y315SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$14,712.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
125
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 125 HP |
|---|---|
| kW | 90 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 315 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 159 |
| Fl Efficiency | 94.6% |
| 'C Dimension | 50.157 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1969 lbs |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | IPTCI Bearing |
| Model | UCPL 212 60MM L3 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 1232 |
| Brand | Dake |
| Model | 902002 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 60-1R |
| Brand | Magnetics |
| Model | COR12 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more