We never sell your data to third parties
WEG E09036EP3Y280SMF3-W2 is a 90 kW (approximately 120 HP) IEC metric three-phase motor with a 3000 RPM synchronous speed. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a 280SMF3 frame, cast iron construction, and is rated for 380-415V, 50Hz operation. It is designed for general purpose industrial applications requiring a robust, efficient motor with an IP55 enclosure for protection against dust and water jets.
MODEL E09036EP3Y280SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,648.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
280S/M
HP
125
Hz
50
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 125 HP |
|---|---|
| kW | 90 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 280 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 151 |
| Fl Efficiency | 94.5% |
| 'C Dimension | 42.165 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1440 lbs |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA4N002V5BRK |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more