We never sell your data to third parties
WEG E11012EP3Y315SMF3-W2 is a 110 kW (approximately 150 HP), 1000 RPM, three-phase IEC metric motor. It features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure with cast iron construction, NEMA Premium (IE3) efficiency, and is rated for 380-415V, 50Hz operation. This motor is designed for severe duty applications with an IP55 ingress protection rating, Class F insulation, and is suitable for inverter duty use.
MODEL E11012EP3Y315SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$16,113.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
150
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 150 HP |
|---|---|
| kW | 110 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 315 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 194 |
| Fl Efficiency | 94.9% |
| 'C Dimension | 50.157 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 2130 lbs |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502LF050 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more