We never sell your data to third parties
WEG E11018EP3Y315SMF3-W2 is a 110 kW (approximately 150 HP), 1500 RPM, three-phase IEC metric motor. It features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and is designed for 380-415V, 50 Hz operation. This motor is built on the W2 platform, offering robust performance for industrial applications requiring a metric frame size 315SMF3.
MODEL E11018EP3Y315SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$14,231.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
150
Hz
50
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 150 HP |
|---|---|
| kW | 110 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 315 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 192 |
| Fl Efficiency | 95% |
| 'C Dimension | 50.157 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1956 lbs |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 284TTFNA16140 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more