We never sell your data to third parties
WEG E13212EP3Y315SMF3-W2 is a 132 kW (approximately 177 HP) IEC metric three-phase motor with a synchronous speed of 1000 RPM (6-pole). This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a 315SMF3 cast iron frame, operates on 380-415V 50Hz power, and is designed for export applications. It is built on the W2 platform, offering robust construction with a standard IP55 enclosure rating for protection against dust and water jets.
MODEL E13212EP3Y315SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$21,640.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
175
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 175 HP |
|---|---|
| kW | 132 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 315 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 233 |
| Fl-efficiency | 95% |
| 'C Dimension | 50.157 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 2284 lbs |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Cooper Wiring |
| Model | GFI12A255 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | WH-1400-200-LLUKNT |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more