We never sell your data to third parties
WEG E13236EP3Y315SMF3-W2 is a 132 kW (approximately 177 HP), 3000 RPM, three-phase IEC metric motor with a 315SMF3 frame. This totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor operates on 380-415V power and features a cast iron construction for durability. It is designed for export applications requiring IEC frame standards and robust performance in industrial environments.
MODEL E13236EP3Y315SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$17,535.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
175
Hz
50
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 175 HP |
|---|---|
| kW | 132 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 315 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 217 |
| Fl Efficiency | 95.2% |
| 'C Dimension | 48.976 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 2053 lbs |
| Brand | Toshiba |
| Model | Y754XSSB47A-P |