We never sell your data to third parties
WEG PCJ110 is a 1 horsepower, 3600 RPM, single-phase open drip proof (ODP) motor designed for pool and spa applications. It operates on 115/230V, 60Hz power and features a K56J frame with a close-coupled pump mount. This motor provides reliable performance for residential and commercial water circulation systems, offering a durable construction suitable for continuous duty in wet environments.
MODEL PCJ110
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$260.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
K56J
HP
1
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115-230
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 49 lb. ft |
| Voltage | 115/230 V |
| Frame | K56J |
| RPM | 3470 |
| Full Load Amps | 12. 5/6. 25 A |
| Efficiency (100%) | 70. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 74 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 8. 30/4. 15 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 7 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | K56J |
| Full Load Amps | 12. 5/6. 25 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-601084 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-306098 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-400559 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | DC200500-F |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more