We never sell your data to third parties
WEG PCQ107H 0.75HP, 3510RPM, single-phase open drip proof (ODP) motor with K48Y frame. Rolled steel construction operates on 115-230V, 60Hz power. Designed for pool and spa applications including ventilation, circulation, and pumping duties in residential and light commercial settings.
MODEL PCQ107H
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$272.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
K48Y
HP
0.75
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115-230
Specifications
| Output | 0. 75 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 11 lb. ft |
| Voltage | 115/230 V |
| Frame | K48Y |
| RPM | 3510 |
| Full Load Amps | 11. 2/5. 60 A |
| Efficiency (100%) | 65. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 66 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 8. 30/4. 15 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 0. 75 HP |
|---|---|
| Frame | K48Y |
| Full Load Amps | 11. 2/5. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more