We never sell your data to third parties
WEG PCQ115H is a 1.5 horsepower, 3600 RPM, single-phase open drip proof (ODP) motor designed for pool and spa applications. It operates on 115/230V, 60Hz power and features a M48Y round body frame. This general purpose motor is built with a rolled steel frame, ball bearings, and Class F insulation for reliable performance in demanding environments. The ODP enclosure provides effective ventilation for cooling in suitable applications.
MODEL PCQ115H
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$406.78 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
M48Y
HP
1.5
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115-230
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 22 lb. ft |
| Voltage | 230 V |
| Frame | M48Y |
| RPM | 3500 |
| Full Load Amps | 7. 50 A |
| Efficiency (100%) | 76. 3 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 3. 90 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 4 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | M48Y |
| Full Load Amps | 7. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 326TSTFCD6536 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 2/B120 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456550 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more