We never sell your data to third parties
WEG PCQ125 is a 2.5 horsepower, 3600 RPM, single-phase open drip proof (ODP) motor designed for pool and spa applications. It operates on 230 volts at 60 Hz and features a M48Y frame with a rolled steel construction. This general purpose motor provides reliable performance for pump and circulation systems, offering a standard efficiency design suitable for residential and commercial aquatic environments.
MODEL PCQ125
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$494.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
M48Y
HP
2.5
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
230
Specifications
| Output | 2. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 3. 75 lb. ft |
| Voltage | 230 V |
| Frame | M48Y |
| RPM | 3450 |
| Full Load Amps | 10. 8 A |
| Efficiency (100%) | 80. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 93 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 3. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 9 |
| Output HP | 2. 5 HP |
|---|---|
| Frame | M48Y |
| Full Load Amps | 10. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more