We never sell your data to third parties
WEG 00336ES3ESA80SL is a 3HP, 3600 RPM, standard efficiency, three-phase AC motor with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure and a 208-230/460V dual voltage rating. This motor features a specialized 80SL frame designed for saw arbor applications, providing a robust and reliable power source for woodworking and cutting machinery. It is constructed with a rolled steel frame and includes ball bearings, Class F insulation, and NPT threaded conduit box holes for industrial durability.
MODEL 00336ES3ESA80SL
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$896.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
80S
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 44 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 80S |
| RPM | 3500 |
| Full Load Amps | 9. 49-8. 58/4. 29 A |
| Efficiency (100%) | 80. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 4. 11/2. 06 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 80S |
| Full Load Amps | 9. 49-8. 58/4. 29 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more