We never sell your data to third parties
WEG 00518ES3ESA90LL is a 5 horsepower, 1800 RPM, three-phase AC motor with a standard efficiency rating. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a 90LL frame, 208-230/460V dual voltage, and 60 Hz operation. It is designed for saw arbor applications, providing reliable power for woodworking and cutting machinery. The motor is constructed with a rolled steel frame and includes ball bearings and Class F insulation for durable performance.
MODEL 00518ES3ESA90LL
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,535.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
90L
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 9 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 90L |
| RPM | 1740 |
| Full Load Amps | 15. 5-14. 1/7. 03 A |
| Efficiency (100%) | 84. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 8. 03/4. 02 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 0 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 90L |
| Full Load Amps | 15. 5-14. 1/7. 03 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read More| Brand | Cooper Wiring |
| Model | E1017-1601K |
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | LTS-1180L-104 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more