We never sell your data to third parties
WEG 01036ES3HSA90LR is a 10 horsepower, 3600 RPM, three-phase motor designed for saw arbor applications. This standard efficiency motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure, a 575V power supply, and a 90LR frame. It is constructed for demanding industrial cutting and machining operations requiring reliable, continuous-duty performance.
MODEL 01036ES3HSA90LR
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,751.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
90L
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 9 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 90L |
| RPM | 3480 |
| Full Load Amps | 9. 83 A |
| Efficiency (100%) | 85. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 3. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 5 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 90L |
| Full Load Amps | 9. 83 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more