We never sell your data to third parties
WEG 00118NT3FVD143TC-W22 NEMA Premium (IE3) efficiency, Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) three-phase motor, 1 HP, 1800 RPM, 230/460V 60Hz, 143TC C-face frame. Part of the W22 product line, this vector duty motor is designed for inverter drive systems requiring constant torque operation. Features Class F insulation and 1.15 service factor.
MODEL 00118NT3FVD143TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$645.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TENV
Frame
143TC
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Specifications
| HP | 1 HP |
|---|---|
| kW | 0.75 kW |
| RPM | 1800 RPM |
| NEMA Frame | 143 TC |
| Mult. Symbol | D1 |
| Service Factor | 1.00 |
| Fl Amps | 1.37 |
| Fl Efficiency | 85.5% |
| 'C Dimension | 13.693 in |
| Voltage | 230/460V |
| Approx. Shipping Weight | 51 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | WEG |
| Model | 00318OT3H182T-SG |
| Brand | WEG |
| Model | 00218OT3J145T-S |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | UCSF20620G5H1 |
| Brand | TB Woods |
| Model | FSH70-26-ST |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more