We never sell your data to third parties
Baldor 37M509X665G1 is a 3/2 HP, two-speed (1725/1140 RPM) three-phase motor with a 215TCZ NEMA frame. This 60 Hz motor features a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) enclosure and is designed for applications requiring dual-speed operation, such as fans, blowers, or conveyors. It operates on a 230/460V dual-voltage configuration and includes a manual thermal overload (MTO) protection. The motor is built to order with a standard 1.15 service factor and Class F insulation.
MODEL 37M509X665G1
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215TCZ
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1140/1725
Voltage
460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 215TCZ |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency |
3.000 HP @ 60 HZ 2.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals |
UR CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 4.300 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 3.4 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | Standard |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 14 AWG |
| Motor Type | 3729M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles |
4 6 |
| Overall Length | 20.26 IN |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 1.375 IN |
| Shaft Extension Location | Double Shaft |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed |
1140 rpm 1725 rpm |
| Speed Code | 2S-2W-CT |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240045.00 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/