We never sell your data to third parties
Toshiba 0302XDSB42B-P EQP Global 841 C-Face footed inverter duty motor rated 30 HP at 3600 RPM, 460V three-phase, 60 Hz. Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure with NEMA 286TSC frame. Class H insulation and 1000:1 constant-torque turndown for PWM drive compatibility. NEMA MG-1 Part 31 compliant.
MODEL 0302XDSB42B-P
$3,624.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
35
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
286TSC
Height
17.2 in
HP
30
Hz
50/60
Insulation Class
Class F
Length
27 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
C-Face Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Series
841
Service Factor
1.15
Shaft Size
1-5/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
44.5 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
460
Toshiba Toshiba 0302XDSB42B-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Series: 841, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 30 hp, 460 VAC, 35 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 286TSC Frame, 1-5/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 44.5 ft-lb Torque, C-Face Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 27 in L x 17.2 in H Dimensions
Features:
- Design B torques
- IP56 protection
- Cast iron frame, brackets, conduit box and fan cover
- Breather drains, plugs or t-drains
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-5/8 in |
| Torque Rating | 44.5 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 30 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 286TSC |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | C-Face Footed |
| Amperage Rating | 35 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 27 in L x 17.2 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Series | 841 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
Warranty:
5 Years
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0269.41087X90 |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-405T-4-RR-D-100 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0252SDSR44B-P |
| Brand | Toshiba |
| Model | B0152FLF3BMHJ01 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0752.41227X45 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 2012X1.500 |