We never sell your data to third parties
Baldor EM2556T-4 is a 150 HP, 3540 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 405TS frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 460V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B construction. It is designed for demanding industrial applications such as large pumps, fans, and compressors.
MODEL EM2556T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$15,522.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
405TS
Frame Material
Steel
HP
150
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
801
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
31.85 in
Phase
3
Power Factor
91
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
460
| Output | 150 |
|---|---|
| RPM | 3540 |
| Pallet Quantity | 1 |
| Specification Number | 44E194W254G1 |
| Frame | 405TS |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 4464M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 53. 4080 |
| Origin | US |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4464M |
| Elec. Spec | 44WGW254 |
| CD Diagram | CD0382 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 44E194 |
| Layout | 44LYE194 |
| Frame | 405TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/15/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 6#2 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2556T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 44E194W254G1 | BALDOR/COLUMBUS | 5/15/2012 | 64M 2P OPSB HOR 405TS SE | |
| 44E194W220 | BALDOR/COLUMBUS | 8/11/2009 | 92M 2P OPSB HOR 405TS SE | |
| 44E059W220G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/13/2007 | 92M 2P OPSB HOR 405TS SE | |
| 44E081W049G1 | BALDOR/OZARK | 6/4/2002 | 72M 2P OPSB HOR 405TS (SE) | |
| 44E063W049G1 | BALDOR/OZARK | 2/28/2001 | 72M 2P OPSB HOR 405TS (SE) | |
| 16G040W431G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 70M 2P OPEN HOR 405TS SUPER-E | |
| 16G040W431G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/17/1999 | 70M 2P OPEN HOR 405TS SUPER-E | |
| 44E194W254G1 | BALDOR/OZARK | 1/1/0001 | 64M 2P OPSB HOR 405TS SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2556T-4 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 44E194W254G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 405TS |
| S/N | |
| HP | 150 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 3540 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 460 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6312 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 166 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 1 |
| PF | 91 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 224 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 37. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 758 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 0479 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 264 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 54°C |
| Locked-Rotor Torque | 315 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 66°C |
| Starting Current | 1225 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 70 | 86 | 90 | 91 | 91 | 91 | 91 |
| Efficiency | 90. 6 | 93. 8 | 94. 3 | 94. 1 | 93. 4 | 93. 4 | 93. 6 |
| Speed (RPM) | 3589 | 3576 | 3565 | 3549 | 3532 | 3519 | 3539 |
| Line Amperes | 56. 5 | 89. 2 | 126 | 166 | 210 | 247 | 192 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA244717 | SA 44E194W254G1 | 1 EA |
| RA231602 | RA 44E194W254G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6731 | LIFTING LUG FOR 44 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| HA6648A01 | CAST ADAPTER, 44 FRAME - NEMA 404-5 - MA | 1 EA |
| 19XW3816A12 | . 38-16 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 2 EA |
| 18CB1006A04 | CB 318 3. 62 LD HOLE, . 38 MTG HOLE & 3. 88 | 1 EA |
| 19XW3118A16 | . 31-18 HEX WASHER HEAD TAPTITE II 1. 00 L | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B25 | BURNDY TERMINAL L125HP | 1 EA |
| 10XN3118K08 | 5/16-18 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 1 EA |
| 44EP1203A02 | FREP, MACH | 1 EA |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN3118K44 | 5/16-18 X 2. 75' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 44EP1203A11 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 8 EA |
| 18CB1506A01 | CB LID 318 FOR 18CB1006 | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| HW2501H24 | KEY, 1/2 SQ X 2. 750 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 44AD2001A01 | BAFFLE 44 OPEN, 'X'=1. 00, SLOTTED BAND MT | 1 EA |
| 44AD2001A01 | BAFFLE 44 OPEN, 'X'=1. 00, SLOTTED BAND MT | 1 EA |
| HA3175A03 | THRUBOLT STUD 1/2-13 X 24. 250 - GRADE 2 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0382 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 14PA1000 | PACKAGING 314 GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 44-1403A | C FACE KIT 44/404 USC TSC 6312 BRG | A8 |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/