We never sell your data to third parties
Baldor CECP84114T-4 is a 50 HP, 3530 RPM, 3-phase severe duty electric motor with a NEMA 326TSC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and Inpro shaft seals are designed for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater.
MODEL CECP84114T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$10,457.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326TSC
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
670
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
29.24 in
Phase
3
Power Factor
92
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
460
| Output | 50 HP |
|---|---|
| RPM | 3560 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 12E919Y246 |
| Frame | 324TSC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 1264M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1264M |
| Elec. Spec | 12WGY246 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12E919 |
| Layout | 12LYE919 |
| Frame | 324TSC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 2/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP84114T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12E919Y246 | BALDOR/COLUMBUS | 3/12/2010 | 64M 2P TEFC HOR 324TSC IEEE-841 32-8 SE | |
| 12E919X708 | BALDOR/COLUMBUS | 8/16/2006 | 52M 2P TEFC HOR 326TSC IEEE-841 SP32-8SE | |
| 12T051W914 | BALDOR/COLUMBUS | 1/17/2001 | 52M 2P TEFC HOR 326TSC CHEM PROC SP#32-8 |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | CECP84114T-4 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12E919Y246 |
| CC | 010A |
| FRAME | 324TSC |
| S/N | |
| HP | 50 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 3560 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 460 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6312 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 55 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 6. 2 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| # OF ROTOR BARS | 28 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 91. 7 |
| # OF STATOR SLOTS | 36 |
| PF | 90 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 73. 8 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 13. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 291 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 0961 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 84. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 48°C |
| Locked-Rotor Torque | 112 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 58°C |
| Starting Current | 402 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 70 | 85 | 90 | 91 | 92 | 91 | 92 |
| Efficiency | 85. 7 | 91. 2 | 93 | 93 | 93 | 92 | 93 |
| Speed (RPM) | 3587 | 3576 | 3565 | 3553 | 3541 | 3527 | 3546 |
| Line Amperes | 19. 4 | 30 | 42. 1 | 55 | 68. 6 | 83 | 63. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA191336 | SA 12E919Y246 | 1 EA | |
| RA178996 | RA 12E919Y246 | 1 EA | |
| 37FN3002C04 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 2. 000 ID | 1 EA | |
| WD1000B19 | TERMINAL BURNDY L250HP | 1 EA | |
| 10XN3816K08 | 3/8-16 X. 50 HEX HD CAP SCREW GRADE 5 | 1 EA | |
| 10CB1000A04P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HA3400A32 | STUD, 1/2-13 X 7. 38 | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HA4017A11 | 1/8 X 2. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA | |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 12EP1105A14P | PU EP MACH FOR INPRO SEAL W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 12FH1002A15P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA | |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA | |
| HW2501H18 | KEY, 1/2 SQ X 2. 000 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 029 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| 12EP1111A02GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER & RELIA | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 08 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| WD1000B48 | TERMINAL, BURNDY YAV8C-L3 | 3 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA | |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
WEG
Model
05036ST3QIE326TS-W22
Brand
Baldor
Model
ECP84114T-4
| Brand | Bestorq |
| Model | 1040-8M-30 |
| Brand | Bando |
| Model | 250-DS5M-850 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/